Mostani bejegyzésem azoknak szól, akik építkezni szeretnének. Elszántak, csak lehet, hogy egy-két dologban még kicsit tájékozatlanok. Sajnos az elmúlt két év (2017-2018) során az építőanyagok és a munkadíjak is kezdtek az egekbe szállni, és ez jövőre sem lesz másképpen. A kivitelezők, akik jelenleg egyre kevesebben vannak, már most alig bírják elvégezni a bevállalt munkáikat.
Amiért ezeket a sorokat íróm, az egy kis segítségi szándék azoknak, akik mindezek ellenére mernek és akarnak új házat építeni. Saját építkezésemből és ügyfeleimnél látottak és tapasztaltak alapján azt kell mondjam a legfontosabb egy jól dolgozó és megbízható kivitelező (lehetőleg generálkivitelező) megtalálása, aki már a kezdetek kezdetén szimpatikus, átlátható árajánlatot tud adni, a felmerült kérdésekre türelmesen és készségesen válaszol.
(Ebből már meglehet ítélni azt is, hogy egy esetleges konfliktus esetén milyen reakciókra számíthatunk a kivitelezés során.)
Szintén nagyon fontos, hogy egy olyan műszaki ellenőrt bízzunk meg, akin látszik, hogy szereti a szakmáját, mert Ő lesz az építkezés során az építtető jobbkeze!
Ő lesz az, aki rávilágít a kivitelezők munkájának minőségére, mivel Ő az építtető embere , ezért független legyen a generálkivitelezőtől.
Nem úgy mint a műszaki vezetők, akiket általában az aktuális kivitelező, vagy generálkivitelező hoz magával, (villanyszereléshez, vízgáz szereléshez, kőműveshez, ácshoz), őket még a műszaki ellenőr is felülbírálhatja.
Egy jó műszaki ellenőr nem csak a munka minőségét tarthatja szemmel, de egy építkezés során vannak olyan történések is, amiknek igazából " nincs gazdájuk" , pl. ha a generálkivitelezőtől független kivitelezők is megjelennek, nem biztos, hogy azoknak a megjelenésére bárki is odafigyel, és így előfordulhat, hogy nem időben jelennek meg az építkezésen, mert pl. nem tudták, hogy már ott tart az építkezés, ahol éppen tart. :-)
Ezért a műszaki ellenőrt mindenképpen érdemes sűrűn kihívni még akkor is, ha ez plusz költséggel jár, mert sokkal nagyobb károk keletkezhetnek a megjelenése nélkül, mintsem ezt ki lehessen spórolni.
Az sem egy elhanyagolható szempont, hogy amennyiben nem szeretnék, hogy a nem kis költséggel megépített házban már lakva derüljön ki, hogy a konyha jobb lett volna, ha nem olyan kiosztásban lett volna legyártva, vagy jobb lett volna, ha még ide-meg oda került volna konnektor-lámpa stb, vagy egy beltéri ajtó egy kicsivel arrébb került volna, akkor érdemes már az elején lakberendező segítségét bevonni!
A legjobb ha már a ház megépítésének kezdte előtt pár hónappal, - hogy legyen idő a lakberendezőnek is a tervezésre - de még jobb, ha a ház tervezésével egy időben, mert még az is előfordulhat, hogy még egy ablak is arrébb kell hogy kerüljön, mint ahogy azt az építész gondolta!
Lakberendezéssel-Kivitelezéssel kapcsolatban további információ: http://www.egykislakberendezes.hu
Utolsó kommentek